+90 212 293 76 45    info@rotahirdavat.com

Yün Keçe

Yün Keçe

Keçe nedir?
Keçe kısaca yündür. Yün ısı, nem ve basınca maruz kalığında keçeleşir. Aslında koyunların yünleri kesilmeseydi keçeleşirdi. Sıcak sabunlu su yünü kaygan hale getirir ve lifin üzerindeki ince ipçiklerin açılmasına neden olur. Bu ince ipçikler karıştırılınca liflerin tekrar eski hale gelmesi engellenir. Bu haldeki lifler soğutulup, kurutulup preslenince ipçikler birbirine geçerek keçe dediğimiz dayanıklı ve uzun ömürlü ürünü oluşturur. Tabii ki modern keçe üretimi biraz daha karışıktır. Kullanılan yün çeşidi ve miktarı, eklenen farklı lifler, kurutucu kimyasallar, uygulanan isi ve basınç miktarı farklı özelliklerde keçe elde edilmesini sağlar. Çok ince veya çok kalın… Kadife kadar yumuşak veya tas kadar sert… Yün keçe umulmadık kadar farklı çeşitlilikte olan bir üründür.

Özellikleri:

Yoğunluk ile elastikiyetin söz konusu olduğu işlerde yün keçe en iyi tercihtir. 90°C ve üzeri bir dereceyle bükülen yün keçe hiç bozulmadan eski haline gelmesi ne kadar esnek olduğunun bir örneğidir.

 Yüksek mukavemet gücü yün keçenin avantajlarından bir başkasıdır. Yün keçe yıllarca mukavemet gücünü ve esnekliğini korur.

 Ayrıca keçe, dokuma yapısı sayesinde birçok sıvı için emici olabilir. 
 Kimyasallara dayanıklıdır.

 Aşınmaya dayanıklıdır.

 Kesildiğinde düzgün kenarları olur.

 Saçaklanamaz veya ipliklerine ayrışmaz.

 Kenarlarına işlem gerektirmeden istenilen boy, kalınlık veya şekilde kesilebilir. 0.7 mikron kadar küçük parçalarda olabilir.

 Keçe kesim tezgahı olabilecek kadar sert veya dikilebilecek kadar yumuşak olabilir.

 Kötü hava koşullarına dayanıklıdır.

 Eskise bile özelliklerini koruduğu için cilalama işlemleri için iyi bir seçimdir.

 Defalarca esnetilse bile formunu kaybetmez. 

 Çok iyi ses yalıtımı sağlar.

 Titreşim emici etkisi çok yüksektir.

 Çok iyi isi yalıtımı sağlar.

 Herhangi bir çürüme olmadan sürekli sıvı akışına maruz kalabilir. 

 Kütlesinin birçok kati kadar sıvı emip, tutabilir.

 Su geçirmez hale getirilebilir.

 Yenilenebilen ve doğa dostu bir üründür.

 Ne isterseniz o isi görebilecek hale getirilebilen bir maddedir.

Kullanım alanları:

Afişler, asansör sektörü, ağız sağlığı sektörü, akustik maddeler, aletler, alıştırma keçesi, aplikatörler, asite dayanıklı salmastra, ayakkabı sektörü, ayna parlatma, battaniye, bayraklar flamalar, bilardo masası örtüsü, bileyleme keçesi, binicilik sektörü, boru kaplama, boya vernik uygulamaları, cilalama aletleri, contalar, çatal bıçak kutuları kaplaması, çekiçler, deri sektörü, dikişsiz kayışlar, dizlikler, döşemecilik, duman dedektörleri, emiciler, endüstriyel temizlik, eyerler semerler, fırçalar, fırınlar, fitiller, gıcırtı önleyici şerit ve pedler, giysi kolları, giysiler, granit parlatma, gürültü engelleyiciler, hava kompresörü yağlayıcıları, hava temizleyicileri, ıstampalar, işaretleme uçları, izolasyon, kalem uçları, kalıp cilalama, kaynak sektörü, koruyucu pedler, kösele, kuyumculuk sektörü, matbaa, mermer cilalama, mobilyacılık, motor montajı, mürekkep besleme, müzik aletleri, oda kokuları, ortopedi sektörü, otomobil parçaları, otomobil tamponları, oyuncak sektörü, parça işleme fabrikaları, plastik temizleyiciler, rulman parçaları, sıvı iletimi, sıyrık gidericiler, sürtünme taşları, tıkaçlar, tıp sektörü, titreşim emiciler, toz filtreleri, toz yalıtımı, tutma bandı, ütü sektörü, vakumlama, yağ filtreleri, yağ sıyırıcılar, yağ tutma, yağ yalıtımı, yağlama keçesi, zımpara sektörü v.b. bir çok nokta ve sektörde kullanılır.

Kalınlık: 2mm / 3mm / 4mm / 5mm / 6mm / 8mm / 10mm / 12mm / 15mm / 20mm